niedziela, 20 kwietnia 2014

Skąd się bierze choroba? Pozbądź się przyczyny a zniknie skutek.

Co łączy żywioły, meridiany, emocje i choroby?

Element
Organ Yin
Organ Yang

Emocja pozytywna
Emocja negatywna

Drewno
Wątroba
Woreczek żółciowy
Wytrwałość opanowanie
Złość, gniew, zazdrość
Ogień
Serce
Jelito cienkie
Radość, miłość, szczodrość
Niecierpliwość niepokój, pesymizm
Ziemia
Śledziona i trzustka
Żołądek
Troska, stabilność, współczucie
Zamartwianie się , smutek, niezadowolenie
Metal
Płuca
Jelito grube
Szczerość, sprawiedliwość
Żal, nostalgia, drażliwość
Woda
Nerki
Pęcherz moczowy
Spokój, odwaga, mądrość
Strach, lęk, niepokój,
Źródło: opracowanie własne



Zgodnie z medycyną chińską mamy 5 żywiołów: ogień, ziemia, metal, woda, drewno. Każdemu z nich przypisana jest para narządów Yin i Yiang:  szczegóły znajdziesz tutaj
Przypisane są również emocje. Poniższa tabela przedstawia poszczególne elementy oraz przypisane im organy Yin (pełne), organy Yang, emocje pozytywne oraz emocje negatywne.

Skąd się bierze choroba? 
W Tradycyjnej Chińskiej Medycynie wyodrębnia zewnętrzne i wewnętrzne  przyczyny chorób (Chen Yan, medyk chiński, ok. 1000 r. n.e.):



1.    Przyczyny zewnętrzne 

- Zjawiska klimatyczne, takie jak:  wiatr (drewno),  gorąco i upał letni (ogień), wilgoć (ziemia), suchość powietrza  (metal)  i  zimno (woda).

- czynniki organiczne (bakterie i wirusy), chemiczne (pestycydy) i fizyczne (np. promieniowanie jądrowe).


2.    Przyczyny wewnętrzne  
- Emocjonalne, takie jak: złość, gniew (Drewno), niecierpliwość i nadmierna radość (Ogień), smutek i niezadowolenie (Ziemia), żal i drażliwość (Metal), strach i lęk (Woda)(szczegółowo omówione zostało w tabeli powyżej)
- brak ruchu i przemęczenie

3.    Inne przyczyny takie jak  nieprawidłowa  dieta, zaburzenia seksualne, urazy fizyczne itp.

            Wśród wymienionych czynników wywołujących choroby, kluczową rolę odgrywają emocje. Wszyscy wiedzą czym są emocje dopóki nie muszą ich opisać słownie. Jest wiele pojęć i teorii na temat podstawowych rodzajów. W modelu emocyjnym Tomkinsa [Tomkins S.S., McCarter R.: What and where are the primary affects? r. 1964, 18, 119–158] wyróżnia się siedem emocji podstawowych: dwie pozytywne, tj. zainteresowanie, radość, i pięć negatywnych, tj. smutek, wstręt, złość, wstyd, strach oraz dodatkowo zdziwienie, które jest emocją o charakterze pośrednim. Jest to podejście bardziej naukowe ale jak widzimy podejście to pokrywa się z teorią medycyny chińskiej.

Przywracając harmonię Yin i Yang przywracasz zdrowie.
Podstawą zdrowia jest swobodny, harmonijny przepływ energii Chi w ciele. Choroba występuje, gdy pojawia się dysharmonia lub brak równowagi energii (zablokowanie przepływu, rozproszenie energii, nadmiar lub niedobór Chi). Zaburzenia w przepływie Chi wpływają na ciało, emocje i aspekt duchowy życia człowieka. Wszystkie oddziaływania w medycynie chińskiej ukierunkowane są więc na regulację zaburzonego przepływu Chi oraz przywracanie harmonii Yin i Yang.   
Dodatkowo stymulacja punktów meridian jest pomocna nie tylko w leczeniu dolegliwości fizycznych, ale także przy przezwyciężaniu problemów emocjonalnych, jak np. depresji, stresu, przygnębienia, jak również przy zwalczaniu nałogów i nadwagi.

"Pozbądź się przyczyny a zniknie skutek"
                                                        Cervantes

Jak zwykle ostatnie zdanie należy do ciebie drogi czytelniku.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz