niedziela, 23 marca 2014

Co łączy meridiany i żywioły.


Teoria Yin i Yang

Tradycyjna medycyna chińska traktuje człowieka holistycznie czyli całościowo uwzględniając ciało, umysł, emocje i duch. Człowiek jest więc maleńkim wszechświatem zbudowanym na jego wzór i podobieństwo. Podlega tym samym żywiołom, które żądzą przyrodą  (woda, ogień, ziemia, metal, drewno). Podlega również tym samym siłom, które będąc  stale w ruchu przypominają zjawiska przypływu i odpływu morza. Tymi siłami jest energia Yin i Yiang. Siły te są wyrażone w postaci symbolu TAO, który oznacza on całość zamkniętą w kole. Wg. filozofii chińskiej w przyrodzie nie spotyka się czystego elementu Yin lub Yang, tak jak w żadnym człowieku nie spotyka się czystego elementu Yin lub Yang. 


Elementy w przyrodzie:

Yang pierwiastek męski: dzień, światło, niebo, słońce, ciepło, ogień, złoto, ruch

Yin pierwiastek żeński: noc, mrok, ziemia, księżyc, zimno, woda, srebro, bierność


Elementy w człowieku:

YIN – pierwiastek żeński
czynniki
YANG- pierwiastek męski
Smutek, apatia
Emocje
Radość, euforia
Niska
Wytrzymałość
Wysoka
Uboga
Gestykulacja
Nadmierna
Zwolniona, cicha,
Mowa
Szybka, głośna
Bez wyrazu
Twarz
Ożywiona
Blada
Skóra
Zaczerwieniona
Obniżona
Temp. Ciała
Podwyższona
Zwolnione
Odruchy
Nadmierne
Obniżone
Ciśnienie tętnicze
Podwyższone
Zimne
Pot
Ciepły
Przezroczysty, obfity
Mocz
Żółty, skąpy
Rzadki
Stolec
Twardy
Obrzęki
Wilgotność
Uczucie suchości
Nadmierna
Senność
Bezsenność
Nieregularne
Miesiączki
Nadmierne



„Tam gdzie jest przyczyna, jest też skutek”

Obie te siły z jednej strony nieustannie walczą ze sobą, z drugiej zaś uzupełniają się, współistnieją, przenikają. Ważne aby zachować harmonię i balans pomiędzy elementami Yin i Yang. Jeśli brak jest równowagi rozwija się choroba. 


Jak zadbać o wysoki poziom energii?

Żyjąc człowiek uzupełnia energię czerpiąc ją z wdychanego powietrza oraz spożywając różne pokarmy. Dlatego ważny jest prawidłowy oddech oraz jakość spożywanych pokarmów. Możemy również dbać o wysoki poziom energii poprzez jej prawidłowy przepływ w kanałach energetycznych umieszczonych na całym ciele (meridian). Energia ta płynie stale w kanałach, docierając i odżywiając wszystkie narządy i tkanki ciała.



Co to jest energia Wei Qi?

Organizm ludzki dysponuje także szczególnym rodzajem energi obronnej Wei Qi, która zbiera się tuż pod skórą tworząc płaszcz ochronny (układ limfatyczny inaczej układ odpornościowy).  Zabezpiecza on organizm przed szkodliwym działaniem czynników patogennych.



Yin i Yang w narządach wewnętrznych
Yin i Yang występują również w narządach wewnętrznych. Siła Yang rządzi narządami pustymi czyli: żołądek, jelito cienkie, jelito grube, pęcherzyk żółciowy i pęcherz moczowy. Zadaniem tych narządów jest pobieranie pokarmu, trawienie, wchłanianie substancji odżywczych oraz wydalaniu na zewnątrz resztek pokarmowych . Do tej grupy należy również potrójny ogrzewacz który odpowiada za równomierne rozprowadzenie temperatury w organizmie.
Siła Ying rządzi narządami pełnymi w swej strukturze a więc: płuca, serce, wątroba, śledziona, nerki. Zadaniem narządów pełnych jest przerobienie i zmagazynowanie substancji odżywczych. 

Narządy Yin i Yang łączą się ze sobą tworząc pary meridian
1.       Serce  - jelito cienkie
2.      Płuco – jelito grube
3.      Wątroba – pęcherzyk żółciowy
4.      Śledziona – żołądek
5.      Nerka – pęcherz moczowy
6.      Osierdzie – potrójny ogrzewacz (nie jest on narządem a czynnością narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej)

Przyczyny powstawania chorób wg. filozofii chińskiej:
1.       Zakłócenie równowagi między YIN i YANG
2.      Zakłócenie przepływu energii w kanałach energetycznych (meridiany) i ich zablokowanie

W obu przypadkach akupresura odpowiednich punktów umieszczonych na powierzchni ciała ma na celu przywrócenie równowagi i usunięcie blokad a co za tym  idzie przywrócenie zdrowia. 

Co jest ważne:
1.       Utrzymanie w pełnej gotowości sił obronnych organizmu. Dzięki temu choroba odbije się od nas jak pocisk od twardego pancerza.
2.      Profilaktyka i życie w zgodzie z siłami natury. Jednoczymy się z nią poprzez żywioły: woda, ogień, ziemia, metal, drewno.

Znaczenie żywiołów
Każdy z tych elementów (woda, ogień, ziemia, metal, drewno) rodzi następny i pobudza go do działania. Z płonącego drzewa powstaje popiół (ziemia). Ziemia z czasem zmienia się w metal, który pod wpływem wysokiej temperatury przechodzi w stan płynny czyli wodę.  Woda natomiast jest niezbędna do życia i wzrostu drzewa. To jest naturalny związek ze sobą żywiołów i tworzy on zamknięty obwód.
Linie po przekątnej pokazują zależności destrukcyjne. Metal (siekiera) ścina drzewo, woda gasi ogień, drzewo korzeniami rozsadza ziemię, ogień topi metal, ziemią można zasypać zbiorniki wodne.
Każdy z tych elementów działa korzystnie na element sąsiedni i destrukcyjnie na element następny. 

Każdemu żywiołowi  możemy przyporządkować narządy wewnętrzne puste i pełne (oznaczenie na rysunku).  Analizując diagram widzimy zależności. Serce i jelito cienkie pobudza żołądek, śledzionę i trzustkę. Prawidłowa praca żołądka przyczynia się do usprawnienia płuc i jelita grubego. Te z kolei mają wpływ na nerki i pęcherz moczowy. Praca nerek wpływa na pracę wątroby i woreczka żółciowego. Te z kolei usprawniają pracę serca i jelita cienkiego.
Po przekątnej widzimy zależności destrukcyjne. Dlatego mając taką wiedzę możemy reagować na przyczynę a nie pracować nad skutkiem dysfunkcji. Najlepiej jest narysować sobie taki diagram i przeanalizować te połączenia.
Dla przykładu, mamy teraz wiosnę czyli żywioł drewna. Narząd odpowiadający  temu żywiołowi to wątroba i woreczek żółciowy. Prawidłowa praca nerek wzmacnia regenerację wątroby dlatego dobrze jest sprawdzić w jakiej kondycji są nerki i pęcherz moczowy. Jeśli wzmacniając wątrobę działamy wzmacniająco również na nerki, ochraniamy jednocześnie serce i jelito cienkie przed zaburzeniami. Jeśli przy problemach z wątrobą mamy również problemy z układem oddechowym to zajmujemy się również nim, gdyż dysfunkcja organów płuc i jelita grubego działa destrukcyjnie na wątrobę. Jak widać z przykładu jest to ze sobą powiązane ale pracując na wielu płaszczyznach  czyli holistycznie skutecznie przeciwdziałamy problemom zdrowotnym. 

Zadanie
Jeśli wytrwałeś do tego punktu to mam dla ciebie zadanie. Napisz na kartce jakie masz problemy, z jakimi narządami. A teraz przyjrzyj się diagramowi. Czy widzisz powiązania pomiędzy narządami? Leczysz wątrobę od dawna, farmakologiczne sposoby przestały działać. Masz przy tym problemy z wydalaniem i bóle w części lędźwiowej. Spójrz na swój organizm jak na całość. Zobacz jaki pierwiastek występuje w twoim organizmie częściej Yin czy Yang. Prościej? Słuchaj swojego organizmu, masz w sobie wszelkie zasoby aby usunąć każdą chorobę, ból i dysfunkcję. 

Co możesz zrobić?
Zależy od tego jaki efekt chcesz uzyskać. Możesz na przykład stopniowo wprowadzić zmiany w swoim życiu, inaczej oddychać, więcej się ruszać, lepiej odżywiać, słuchać swojego ciała ale możesz nie robić nic. Ty wybierasz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz