poniedziałek, 24 marca 2014

Meridian wątroby






Organ (yin) – wątroba
Czas max aktywności - 100-300
Czas min aktywności - 1300-1500
Żywioł - drewno
Pora roku - wiosna
Smak – kwaśny
Kolor – zielony
Zmysł - wzrok
Emocje - gniew
Układ - oddechowy







Topografia meridianu wątroby
Meridian wątroby zaczyna się w punkcie Dadun (W1), który znajduje się na grzbiecie palucha. Następnie przechodzi przez grzbiet stopy i wstępuje na przednio-przyśrodkową powierzchnię podudzia. W połowie podudzia krzyżuje się z meridianem śledziony i trzustki (punkt Ligou, wątroba 5). Następnie biegnie (mijając staw kolanowy) po powierzchni przyśrodkowej uda, aż do pachwiny. Okrąża łukiem narządy płciowe zewnętrzne. Na powłoce brzusznej kieruje się w stronę końca XI żebra (punkt Zhangmen). Meridian z punktu Zhangmen kieruje się w stronę VI przestrzeni międzyżebrowej do punktu Qimen.

Połączenie wątroby ze zmysłem wzroku.
Może się to wydawać dziwne ale pomyśl tylko o noworodkach chorujących na żółtaczkę. Kolor oczu zabarwia się wtedy na żółto. Traktuj "oczy jako okna wątroby", które informują co się dzieje w twoim organizmie. Jaki jest związek wątroby z narządem wzroku? Otóż w punkcie Zhangmen przez powłoki jamy brzusznej wnika gałązka do wątroby i pęcherzyka żółciowego, następnie biegnie przez przeponę po wewnętrznej powierzchni ściany klatki piersiowej, przez szyję do gardła i narządu wzroku.


Co oznacza czas maksymalnej i minimalnej aktywności?
Informuje kiedy organ jest najbardziej i najmniej aktywny. Jeśli często budzisz się w nocy np. Pomiędzy 100-300 może to świadczyć o nieprawidłowościach w obrębie wątroby.
Pobudzanie meridianu w czasie najwyższej aktywności działa uspokajająco, natomiast w okresie następnych 2 godzin działa pobudzająco.  Traktuj organizm holistycznie i obserwuj również inne czynniki. Jak raz obudzisz się w nocy w tych godzinach to niekoniecznie może o czymś świadczyć. Jeśli natomiast wstajesz co noc a dodatkowo pieką cię oczy i jesteś rozdrażniony możesz wyciągnąć z tego wnioski. Oczywiście jeśli zechcesz, ty decydujesz.

Jakie punkty stymulować przy problemach z wątrobą?
Poniżej opisane są wskazania do stymulacji. Meridian wątroby liczy 14 punktów, opiszę punkty którym moim zdaniem warto się bliżej przyjrzeć. Przed stymulacją punktów zapoznaj się z przeciwwskazaniami do stosowania autoakupresury.




Punkt Taichong (W3) znajdujący się na grzbiecie stopy pomiędzy I i II kością śródstopia. Jest to punkt antystresowy, rozluźniający mięśnie prążkowane. Wskazania do stymulacji: m.in. ból w okolicy wątroby, bóle mięśni łydki, bezsenność. Punkt ten jest również punktem źródłowym, w którym gromadzi się energia Qi, pobudzanie tego punktu przyspiesza oczyszczanie się wątroby.


 
Punkt Ququan (W8) nazywany jest również punktem Słodyczy życia.
Punkt ten  znajduje się powyżej końca fałdu podkolanowego od wewnętrznej strony nogi. Najłatwiej jest wyznaczyć go przy zgiętym kolanie. Jest punktem wzmacniającym pracę wątroby.
Wskazania do stymulacji: zakłócenia czynności wątroby, problemy z oddawaniem moczu, ból w stawie kolanowym po stronie wewnętrznej, stan pobudzenia i niepokoju, świąd krocza.
Punkt meridianu wątroby Ligou łączy się z punktem meridianu woreczka żółciowego Guanming. Punkt ten odgrywa rolę "kranu", który otwiera się w momencie nadmiaru energii Qi w jednym z kanałów. Dzięki temu energia w parach meridian pozostaje w równowadze.









Punkt ZhangMen (W13) znajduje się na wolnym końcu XI żebra, na powierzchni bocznej powłoki brzusznej.Wskazania do stymulacji: m.in. ból wątroby i woreczka żółciowego, kolka żołądkowa, biegunka. Punkt ten usprawnia przemianę materii, stymuluje się go również w chorobach skóry. Jeśli masz takie dolegliwości, możesz rozmasowywać to miejsce, najlepiej w pozycji leżącej.




Punkt QiMen (W14) znajduje się na przedniej powierzchni klatki piersiowej, w szóstej przestrzeni międzyżebrowej. W przypadku zakłócenia pracy wątroby punkt ten staje się bardzo wrażliwy na ucisk niekiedy nawet bolesny. Punkt ten jest tzw. punktem alarmowym. Oznacza to, że ma szczególne drogi nerwowe z narządem, w tym przypadku z wątrobą. Zdarza się również że punkt ten zaswędzi nas nieoczekiwanie, zmuszając do mimowolnej stymulacji.
Wskazania do stymulacji: ból w klatce piersiowej, nerwoból międzyżebrowy, choroby wątroby, nieprawidłowa dieta. Punkt ten usprawnia przemianę materii oraz stymulowany jest w problemach dermatologicznych.

 Jest jeszcze jeden punkt który dobrze jest pobudzać w przypadku dysfunkcji pracy wątroby, punkt SanYingJiao (śledziony i trzustki nr 6). Nazywany jest punktem spotkania trzech niewiast oraz punktem urody kobiecej. Znajduje się nad kostką od strony dużego palca u nogi. Gdy mały palec będzie dotykał kostki, palec wskazujący wyznaczy punkt (patrz rysunek).



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz